See koniini on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "coniine"
},
"expansion": "English coniine",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English coniine).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "koniini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniiniin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniiniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "koniineiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "koniinitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "koniinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniiniani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniiniini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniiniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniininani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "koniineikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "koniinittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "koniinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniiniesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniiniasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniiniisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniiniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniininasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniiniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "koniineiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "koniinittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "koniinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniiniemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniiniamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniiniimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniiniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniininamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniiniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "koniineiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "koniinittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "koniininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniininne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniiniinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniiniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniininanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniiniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "koniineiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "koniinittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "koniininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniiniensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniiniaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniiniansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniineissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniineistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniiniinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniineillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniiniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniiniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniineiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniineillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniininaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniininansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniineinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "koniiniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "koniineikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "koniineiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "koniinittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniineittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniineinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "koniini",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "koniini",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "koniin",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish internationalisms",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Chemistry",
"orig": "fi:Chemistry",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"coniine"
],
"id": "en-koniini-fi-noun-1CL6pSSb",
"links": [
[
"chemistry",
"chemistry"
],
[
"coniine",
"coniine"
]
],
"raw_glosses": [
"(chemistry) coniine"
],
"topics": [
"chemistry",
"natural-sciences",
"physical-sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈkoniːni/"
},
{
"ipa": "[ˈko̞niːni]"
},
{
"rhymes": "-oniːni"
}
],
"word": "koniini"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "coniine"
},
"expansion": "English coniine",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English coniine).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "koniini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniiniin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniiniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "koniineiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "koniinitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "koniinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniiniani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniiniini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniiniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniininani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "koniineikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "koniinittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "koniinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniiniesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniiniasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniiniisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniiniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniininasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniiniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "koniineiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "koniinittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "koniinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniiniemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniiniamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniiniimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniiniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniininamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniiniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "koniineiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "koniinittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "koniininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniininne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniiniinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniiniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniininanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniiniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "koniineiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "koniinittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "koniininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniiniensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniiniaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniiniansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniineissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniineistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniiniinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniineillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniiniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniiniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniineiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniineillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniininaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniininansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniineinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniinikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "koniiniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "koniineikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "koniineiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "koniinittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniinittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koniineittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "koniineineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "koniineinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "koniini",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "koniini",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "koniin",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish internationalisms",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/oniːni",
"Rhymes:Finnish/oniːni/3 syllables",
"fi:Chemistry"
],
"glosses": [
"coniine"
],
"links": [
[
"chemistry",
"chemistry"
],
[
"coniine",
"coniine"
]
],
"raw_glosses": [
"(chemistry) coniine"
],
"topics": [
"chemistry",
"natural-sciences",
"physical-sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈkoniːni/"
},
{
"ipa": "[ˈko̞niːni]"
},
{
"rhymes": "-oniːni"
}
],
"word": "koniini"
}
Download raw JSONL data for koniini meaning in All languages combined (19.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.